Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, dün yangınla ilgili açıklama yaptı.
Rektör hoca, rüzgârın etkisini ve yangının hızını şöyle tarifledi: Yangın 14.30 civarında görüldü. Kampüsümüze gelmesi 10 dakikayı buldu.
Dünkü yazıda da aktardığım üzere yangına müdahalede geç kalındığını fotoğraflar ortaya koyuyor.
14.00 civarında başlayan 14.30 civarında fark edilen yangın makilik alana ulaştığında ortada elinde kazma kürekle birkaç vatandaştan başkası yoktu.
Neyse ki felaketin eşiğinden dönülebildi. Ama bu yangından çıkarılması gereken dersler var.
Lodos kenti Bursa’da yangınla mücadele durumunda ‘ah şu rüzgâr olmasa diyemeyiz’, demek ki yangın afetine karşı rüzgâr unsurunu göz ardı etmemeli ve müdahale planını ona göre hazırlamalıyız.
*** 
Rektör Yılmaz, hasarı şöyle boyutlandırdı: 
7 bin 500 dönümlük bir ormanlık alana sahibiz. Bunun 766 dekarı zarar görmüş durumda. 131 dekar biçilmiş alanımız vardı. Orası zarar gördü. Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezimiz var. Orada 30 adet arı kovanımızı kaybettik. Ancak merkezimizi kurtardık. Orman içerisinde bir yapısı vardı ve ciddi araştırmaların yürütüldüğü büyük bir merkezdi. Onu şükürler olsun ki kurtardık. İki fakültemiz ve bir meslek yüksekokulumuz oldukça etkilendi. Bunlar Ziraat Fakültemiz ve Veteriner Fakültemiz ile Mennan Pasinli Atçılık Meslek Yüksekokulumuz. Veteriner ve Ziraat Fakültemizin çiftliklerindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımızın tamamını kurtardık. Yanarak telef olan tek bir hayvanımız yok. Canları pahasına onları kurtaran tüm personelimize gönülden teşekkür ediyoruz. Veteriner Fakültemiz 10 ton buğdayını kaybetti. 20 ton kuru yonca yandı. 30 ton saman yandı. 1 adet traktörümüz yandı. Hayvan barınaklarımızda kısmı hasarlar meydana geldi. Ziraat Fakültemizin 80 dekarlık buğday tarlası yandı. Elma, armut, ayva, şeftali, fındık ve zeytin ağaçlarımızdan oluşan 2000 ağaçlık alanımız büyük ölçüde zarar gördü. Hepsi yanmadı ancak fiilen büyük ölçüde zarar gördüler. Bahçelerin içinde Ziraat Fakültemize ait bir eğitim binası vardı. Onun da çatısı zarar gördü. Mennan Pasinli Atçılık Meslek Yüksekokulumuzda ise iki padok alanının koruma demirleri ve bin balyalık bir yonca kaybımız var… 
BUÜ’nün aldığı maddi hasarı ve yaraları sarmak için kent dinamiklerinin kampanya başlatması gerekiyor.
*** 
BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, özellikle yeşil alanla ilgili sevindiren bilgiyi paylaştı: 
Tarım ve Orman Bakanlığımız ile bir protokol imzalamaya karar verdik. Bu protokol sayesinde geriye kalan ormanlarımızı ve yanan alanların ıslahı da dahil olmak üzere hızla ağaçlandırma kampanyaları düzenleyeceğiz. Kaybettiğimiz ormanları, kampüsümüze kazandıracağız. Yeni ağaçlandırma politikamızda buranın doğasına uygun ve yanmayan ağaç cinslerini tercih edeceğiz. Bakanlığımız bu konuda tam destek vereceğini belirtti.
Bu konuda da Bursa kenti üstüne düşeni yapmalı, özellikle sivil toplum yerleşke içinde yanan alanların yeşillendirilmesi için sorumluluk üstlenmeli…
Rektör hocayı da bu konudaki hassasiyeti ve duruşundan dolayı kutluyorum.
*** 
Rektör Yılmaz, sosyal medyadaki iddiaları da yalanladı: 
Öğrenci yurtlarımız kampüs içinde ve civarı ormanlarla kaplı. Yangın o kısmı tehdit etmeye başladığında tedbir olsun diye bir geceliğine öğrencilerimizi tahliye ettik. İl Gençlik Spor Müdürlüğümüz şehirdeki ve yakın bölgedeki yurtları devreye soktu ve tüm öğrencilerimizi o yurtlara yerleştirdik. Eğer bir karamsar senaryo geçerli olmaz ve bugünü de rahat atlatırsak öğrencilerimizi bu akşam tekrar yurtlara davet edeceğiz. Hastane konusunda da yanlış haberler çıktı. Yangın o kısma hiç yaklaşmadı. Hastanemizin zaten kendi kriz eylem planı vardı. Hazırda beklediler ve tedbirler aldılar. Ayakta olan hastaların bir kısmı kendiliğinden tahliye edildi. Onun dışında da bir sıkıntı olmadı çok şükür.
Malum yangının duyulmasıyla birlikte sosyal medyada kopan heyulada Tıp Fakültesi hastanesinin de tahliye edildiğine yönelik iddialar yayıldı.
Her olayda bunu nasıl başarıyorlar bilmiyorum ama dezenformasyonun, doğru bilgiden daha etkili olduğuna artık şüphe yok…
*** 
Bitirirken yangının adli süreciyle ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, soruşturma başlatıldığını duyurduğunu aktaralım.
Bu soruşturmanın nasıl neticeleneceğini takip edeceğiz.
BUÜ’nün yeniden yeşillendirilmesine her türlü desteği vereceğiz.
Saygıyla…