Batı’dan gelene saplantılı şekilde bağlı ve hayran olan dar zihinli bir çevre, dünden bugüne ‘kadının adı yok’ hezeyanını sürekli yeniden üretiyor.

Kimi zaman şiddete kimi zaman temsile indirgenerek bir mantık örgüsü kurulmaya çalışılsa da bu görüşün, Türk kültürüne ne kadar yabancı ve uzak kaldığı görülüyor.

Kadının hor görüldüğü toplumların kurtuluşu da varoluşu da mümkün değildir.

Biz, biliyor ve yaşıyoruz ki Türk Kültürü’nde kadın, değerli ve saygındır. Türk’ü asırlar boyu var olan bir millet seviyesine eriştiren güçlü kadın kimliğidir.

Birilerinin ithal görüşünün aksine Türkiye’de ‘Milliyetçi Kadın’ın adı vardır: Asenalar!

***

Geçen cumartesi Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (AKKM) düzenlenen bir programla buna bir kez daha şahit oldum.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa Kadın Aile Çocuk ve Engelli Politikaları (KAÇEP) buluşması Yıldırım Beyazıd Salonu’nda gerçekleştirildi.

Milliyetçi kadınların salona sığmadığı etkinlikte MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, şu ifadelerle milliyetçi kadına bakışı özetledi:

“Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türk kadınının toplumdaki yerinin önemini ve hayatın her alanında kıymetini bilen bir anlayışla hareket ediyoruz.

Şanlı Türk tarihinden aldığımız ilhamla kadınların toplum ve siyaset hayatındaki rolüne çok önem veriyor ve kadınlarımız olmadan başarıya ulaşılamayacağını biliyoruz.

Hiç şüphesiz; ailemizi kuran, koruyan, Türk aile yapısını yaşatan ve gelecek nesillerin harcını sağlam karan, yarınlarımızı emanet edeceğimiz evlatlarımızı yetiştiren elleri öpülesi annelerimiz, kadınlarımızdır.

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin de söylediği gibi ‘Kadın annedir, kadın vatandır, kadın ülkedir, kadın gelecektir, kadın gelecek nesillerin teminatıdır.’”

Türk siyasetinin güçlü ismi Sayın Büyükataman’ın ilhamla bahsettiği üzere Türk Tarihi, kadının Türk Kültürü ve Türk toplumundaki yeri açısından sayısız örnekle doludur.

Dolayısıyla ‘Milliyetçi kadının adı var!’ görüşümüzün temel referansı da şanlı tarihimiz ve büyük kültür mirasımızdır.

***

Saygıdeğer Nur Büyükataman’ın mimarlığı, desteği ve yol göstericiliğinde her geçen gün daha da güçlenen MHP Bursa KAÇEP Teşkilatları, son buluşmada da ‘Milliyetçi Kadın’ kimliğini her yönden ortaya koydu.

MHP Bursa KAÇEP Başkanı Avukat Tuğba Şentürk Yılmaz’ın buluşmada gerçekleştirdiği kürsü hitabındaki üst düzey temsil de ‘Milliyetçi Kadın’ kimliğine güç verdi.

Türk kadının toplumdaki rolünün altını çizen Avukat Tuğba Şentürk Yılmaz, siyasi değerlendirmelerinde Türkiye’ye yönelik tehditlere değinerek Cumhur İttifakı’nın milli bir duruş olduğunu vurguladı.

Rüzgâr esmiyor diye bayrak inmez, fırtına var diye gemi yolundan dönmez’ sözleri salondan alkış alan Avukat Tuğba Şentürk Yılmaz, “14 ve 28 Mayıs seçimlerinde olduğu gibi 31 Mart seçimlerinde de KAÇEP Teşkilatları olarak Cumhur’un iradesini zaferle taçlandırmalıyız. Kapı kapı dolaşıp anlatmalıyız. Kararan kalplere nur karanlık emellere sur olmalıyız. Dün olduğu gibi bugün de davamızı anlatmalıyız. Bursa’nın önemini anlatmalıyız. Zillet’in eline geçen belediyelerde pkk terör örgütüne nasıl yardım ve yaltaklık yapıldığını anlatmalıyız. Bursa’nın ecdat yadigarı olduğunu unutmamalı, şüheda ruhunu incitecek siyasi aktörlerin kadim şehrimizde söz sahibi olmaması gerektiğini anlatmalıyız” dedi.

Avukat Tuğba Şentürk Yılmaz’ın konuşması, salonun takdirini topladı.

***

MHP Bursa İl Başkanı Muhammet Tekin, kadınlara seslenerek “Bursa’da bunu Zillet İttifakı’na hece hece ezberlettik. Bursa’da 17’de 17 bir de Büyükşehir olmak üzere 18’de 18 yapmaya var mıyız?” diye sordu ve yoğun alkış aldı.

Başkan Tekin sözlerinin devamında “Yunus Emre’nin ifadeleriyle Müslüman Türk Milleti’nin gönül mimarlarının günümüze iz düşen bütün fikirlerini milliyetçilik duygusu çerçevesinde Ülkücülük kavramıyla MHP’de ete kemiğe büründürerek bunun 21’inci yüzyılda siyasetini yapıyoruz. Asenalarımız ve kendini Türk hisseden herkesle… O itibarla ‘Yeniden Gönül Seferberliği’ diyerek hep birlikte Bursa’da çığır açacak bir Milliyetçilik ve Milliyetçi Hareketi göreceğimizden eminim. Bu salon, bunun ifadesidir” ifadelerini kullandı.

***

MHP Bursa Milletvekili Fevzi Zırhlıoğlu da programda katılımcılara hitap etti.

Milletvekili Zırhlıoğlu, “Türkiye’nin yeni yüzyıla ve Türk devrine hazırlanması açısından çok önemli olan 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde Büyük Türk milleti, Cumhur İttifakı’na ruhsat vererek 5 yıl daha Türk Milleti için hizmet imkânı sağladı. Hepinizin de malumu olduğu üzere artık yönetim, yerel yönetimlerin de katkısı ve ön açmasıyla bütünleşmektedir. Bunun için 31 Mart yerel seçimlerinde özelde Bursa’da genelde bütün Türkiye’de Cumhur İttifakı’nın en üst seviyede netice alması gerekiyor. Teşkilatımızın bütün mensuplarının bu hususta en üstün gayreti göstereceğinden kuşkum yok” değerlendirmesinde bulundu.

***

Cumhur İttifakı’nın 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve halihazırda Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da programa katıldı.

Cumhur İttifakı bir skor ittifakı değil’ diyen Başkan Aktaş, “Derdi vatan, devlet, bayrak ve millet olan kişilerin bir araya geldiği bir ittifaktır Cumhur İttifakı” tanımlamasıyla birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Bursa’da belediyecilikte yapılan çalışmalara değinen Başkan Aktaş, MHP’li Yenişehir Belediyesi ile CHP’li Nilüfer Belediyesi’ni kıyasladı:

“55 bin nüfuslu Yenişehir Belediyesi burada. 550 bin nüfuslu Nilüfer Belediyesi orada. Nilüfer’in bütçesi Yenişehir’in belki 13-15 katından fazla. Nilüfer’de yapılan spor yatırımlarıyla Yenişehir’de yapılan spor yatırımlarını yan yana koyun bırakın aynı seviyede olmayı, iddia ediyorum Yenişehir’deki spor yatırımları Nilüfer’den çok daha fazla. Onlar belediyecilik falan yapmıyor. Onlar algı belediyeciliği yapıyor. Onlar iftira atıyor, yalan konuşuyor ve yapmadıklarını yapmış gibi gösteriyor…”

Başkan Aktaş, kürsü hitabının ardından geride kalan görev süresi boyunca Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalar hakkında kapsamlı bir sunum yaptı.

Sonrasında yeni dönem projeleri hakkında bilgi veren Başkan Aktaş, kadınlara yönelik müjdelerini paylaştı: “17 ilçemizin tamamına en az birer tane Aile Yaşam Merkezi kuracağız. Aile eğlence merkezlerimiz olacak. Yaşlılara evde destek (YEDEP) projemiz hazır. Evlilik destek paketi sunacağız. Kendi işini kurmak isteyen kadın ve genç girişimcilere destek vereceğiz. Alzheimer ve Otizim yaşam merkezimiz olacak. Gençlere yönelik genç kartımız olacak. BUSMEK ağımızı genişleteceğiz. Emeklilere içme suyu, sosyal tesis ve ulaşımda indirim imkânı getireceğiz.”

***

MHP Bursa KAÇEP buluşmasına Yenişehir Belediye Başkanı ve yeni dönem adayı Davut Aydın, Mustafakemalpaşa Belediye Başkan adayı Ahmet Beygirci, tüm teşkilat üyeleri gibi eşleriyle birlikte katıldı.

AK Parti İl Başkanvekili Ufuk Ay da protokolde yer aldı.

MHP Osmangazi İlçe Başkanı Kerim Gürsel Çelebi ve MHP Yıldırım İlçe Başkanı Kadir Taşçı başta olmak üzere ilçe teşkilatları da programa yoğun katılım gösterdi.

Ülküm Eğitim Kooperatifi Başkanı Mehmet Aydın, Türk Hukuk Enstitüsü Bursa Başkanı Av. Ahmet Doğu’nun yanı sıra sendika ve sivil toplum başkanları da buluşmaya icabet etti.

MHP Bursa’nın önceki il başkanları M. Cihangir Kalkancı, Tevfik Topçu, Arif Demirören ve çok sayıda isim buluşmada yer aldı.

İlginin yüksek olduğu program, Milliyetçi Kadın’ın Cumhur İttifakı’ndan yana tavrını net bir şekilde ortaya koyduğu bir buluşma olarak kayda geçti.

Saygıyla…