Kadro darlığından şikayet eden Sergen Yalçın, kısa süre içerisinde üst üste oynadığı maçlarda ilk 11’ini bozma düşüncesine hiç sahip olmadı. Öyle ki Nuri Şahin döneminin vazgeçilmezleri olan Bünyamin Balcı ve Ömer Toprak, süre dahi alamadı. Fenerbahçe maçı öncesinde ‘ezberlenen kadrodan değişiklik yapar mı diye hiç aklımın ucundan bile geçmedi ki aynı düzen devam etti.

Burada henüz transfer yapamayan yönetime “bir mesaj mı var” diye insan düşünmeden edemiyor.

Ezberlenmiş kadroyla sahaya çıkan Antalyaspor, yüksek bilet fiyatlarına rağmen tribünleri hınca hınç dolduran taraftarının desteğiyle hızlı bir başlangıç yaptı. Her ne kadar net pozisyonlar yakalamasa da hırs açısından ilk yarım saate baktığımızda Antalyaspor’un ciddi bir üstünlüğü göze çarptı.

Antalyaspor’un ezberlenmiş kadrosuna karşılık, Cengiz Ünder’in ezberlenmiş golüyle geriye düşmek de gecenin talihsiz yanı oldu. Bu sezon birçok kez denediği kendisiyle özdeşleşmiş vuruşunu göstere göstere yapan Cengiz Ünder, Kırmızı-Beyazlıların hırsını dizginlemeye yetti.

İkinci yarıda yine puanı daha çok isteyen bir Antalyaspor izledik. Ortaya koyulan futbola baktığımızda tıpkı sezonun ilk yarısında olduğu gibi en az 1 puanı hak eden bir Antalyaspor gördük. 88’de yapılan Szymanski – Bonucci değişikliği de tam olarak bunun ispatı niteliğinde oldu.

Uçanı kaçanı yenen Fenerbahçe karşısında alınan yenilgi elbette eleştiri almaz, ancak Kayserispor karşısında kaybedilen 2 puandan sonra Avrupa yolunda ciddi bir kayıp olduğu da bir gerçek.

***

12 Ocak Cuma günü akşam saatlerinde FIFA’dan birçok kulübe gelen transfer engeli, Türk futbolunun gündemine geldi. Söz konusu kulüpler arasında yer alan Antalyaspor’da Başkan Sinan Boztepe, cezanın açıklanmasıyla birlikte, “Büyük bir sorun yok. Transfer çalışmalarımız devam ediyor. 200 bin Euro civarında bir ödeme yapılınca yasak kalkacak” sözlerini kullandı.

Bunun üzerine taraftar rahat bir nefes alırken, ertesi gün aldığım bilgi; 200 bin Euro ile birlikte Gustavo Blanco Leschuk’tan kısa süre içerisinde gelecek cezayla birlikte rakamın 780 bin Euro’ya ulaşacağıydı... Ancak henüz resmi bir yazı gelmediği için -pek tercih etmediğim şekilde- gazeteciliğimi de ikinci plana atarak transfer olabilecek futbolcunun aklını karıştırabileceğinden dillendirmenin doğru olmayacağını düşündüm.

Yönetim kurulundan beklediğim; çok kısa süre içerisinde, Gustavo’dan gelecek cezadan önce 200 bin Euro’nun ödenerek, gereken transferin yapılmasıydı. Fakat olmadı. Tam 11 gün sonra Mustafa Erdilman ve Ege Bilsel’i 200 bin Euro’ya Bodrum FK’ye satarak engeli kaldırabilecek parayı peşin olarak elde etti.

Tam transferleri beklerken, bu kez Gustavo’dan gelen cezayla taraftar şok yaşadı. Bu kez ödenmesi gereken rakam yaklaşık 580 bin Euro…

Tabii ki yönetimin kendi kafasında bir planı, yaşadığı zorlukları vardır. Ancak Sagiv Jehezkel olayından sonra yönetimin bir kez daha planlamada hata yaptığını düşünüyorum. İsrail medyasından takip ettiğimize göre FIFA’dan özel izin çıkması halinde Maccabi Tel Aviv, Antalyaspor’un borçlarını üstlenip futbolcuyu transfer edecek. Ancak transfer sezonunun tamamlanmasına kısa süre kala Kırmızı-Beyazlıların bu konuda işi artık çok daha zor.