Bir yandan Avrupa’da faşizm rüzgarları eserken diğer yandan paranın lordlarının istemediği liderlerin kazandığı seçimlerden ötürü Hindistan, Meksika ve Güney Afrika borsalarından kaçan sıcak para Türkiye’ye akıyor…

Bir yandan ardı ardına (başarısız da olsalar) liderler suikaste uğrarken diğer yandan burnumuzun dibinde bir terör devleti kurulmaya çalışılıyor. Öyle ki iş artık seçim düzenlemeye kadar geldi…

İşin garibi bu terör devletinin askeri kanadının oluşması adına milyarlarca dolar harcayan ABD, adeta Türk ordusu rahatça müdahale etsin diye seçimleri erteleyin diyerek bir operasyon olursa fazla müdahil olmayacağını ima ediyor.

Bir yandan Kremlin sözcüsü ABD için “düşman devlet” tanımlaması yaparak konuşurken diğer yandan ABD’nin kendi üretimi olan silahlar hakkında Rusya’da kullanılması hususunda izin verdiği iddia ediliyor…

Bir yandan iki yıl öncesine kadar elinde 3,5 trilyon dolarlık ABD tahvili bulunan Çin devleti bu rakamı 800 milyar dolarlara çekip ABD’nin borçlanma dinamiklerini dinamitlerken diğer yandan BRICS yeni bir ortak para birimi işin hiç durmadan çalışmalarına ve temaslarına devam ediyor.

Bir yandan artık borçlarını ödeyemez hale gelen ABD kendi kendini fonlamak adına Hazine’nin çıkardığı tahvilleri, adına buy back program denen bir yöntemle yine Hazine’ye satın aldırarak, yani kendi kendine faizle borç vererek acziyetini tüm dünyaya ilan ederken diğer yandan dünyayı yöneten yatırım bankaları birer ikişer blockzincir varlıklarına ilişkin ETF’lere saldırıyorlar.

Tüm bunlar olurken de televizyonlarda, dünyanın en yüksek faizini ödeyerek ülkeye kısa vadeli olarak getirdiğimiz, ne zaman çıkıp gideceği belli olmayan, faizini ödemek için vergileri/cezaları daha da artırdığımız bu sıcak para girişlerini övüp duruyor, bir anda her şeyi ve tehlikeleri unutup pembe hayallere dalıyoruz.

Hatırlatmakta fayda var. Bu para gökten inmedi. Bizim değil. Kısa vadeli olarak ve dünyanın en yüksek faizini almak için geldi.

Yukarıda bahsettiğim bunca enteresanlığın aynı anda gerçekleştiği bir dönemde de bir anda arkasına bile bakmadan çıkıp gidebilir. Hindistan’dan, Meksika’dan ve Güney Afrika’dan geçtiğimiz günlerde çıkıp gittiği gibi…

Tekrar tekrar ifade ediyorum. Çok karmaşık bir döneme girdik tüm insanlık olarak. Dünyanın en güzel rüyaları, en tatlı hayalleri bile önümüze konsa bir dakikalığına dahi gözümüzü kapatıp gevşeme şansımız yok.

Küresel finans sistemi, hakim rezerv para birimi olan doların tahtının zangır zangır sallanmasından ötürü adeta uçurumun kenarına gelmiş durumda. Rezerv paraların değişimi asla savaşsız/çatışmasız olmaz. Hepimizin daha önce hiç olmadığımız kadar uyanık olması gerekiyor… Dünya bu aralar çok hızlı dönüyor!