İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Doğu Azerbaycan'da helikopter kazası geçirdi. Dünya gündemine oturan kazanın ardında İran tarafından kurtarma çalışmları ivedi bir şekilde başlatıldı. Henüz Reisi'den haber alınamazken Türkiye'den destek açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise " Her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

HAREKETE GEÇİLMİŞTİR

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililerin güvende ve sağlıklı olmalarını temenni ediyor, kardeş İran halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Sınırlarda gurbetçi yoğunluğunun temmuzdan itibaren artması bekleniyor Sınırlarda gurbetçi yoğunluğunun temmuzdan itibaren artması bekleniyor

"İran Cumhurbaşkanı, kardeşim Sayın İbrahim Reisi ve heyetinin bir helikopter kazası geçirmiş olması bizleri derinden üzmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti olarak İran makamlarıyla tam irtibat ve koordinasyon halinde hadiseyi yakından takip ettiğimizi ve gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Komşumuz, dost ve kardeş İran halkına ve hükûmetine milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Sayın Reisi ve heyetinden bir an önce iyi haberler almayı umuyorum."