Artvin'de 43'üncüsü düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali hareketli geçti.

1.200 rakımlı Kafkasör Yaylası'ndaki arenada düzenlenen boğa güreşlerine, Artvin ve ilçeleri başta olmak üzere Rize ve Erzurum illerinden 108 boğa sahibi katıldı.

Boğa güreşleri baş, başaltı, küçük başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak, deste ve süperbaş olmak üzere 8 kategoride gerçekleştirildi.

Festival çerçevesinde perşembe ve cuma günü düzenlenen yıldızlar boyunda ise 5 kategoride boğalar kıyasıya mücadele etti.

Boğa güreşleri 200 yıllık geleneğe sahip

200 yıllık geleneğe sahip boğa güreşleri kentte büyük ilgi görürken, boğa yetiştiricileri 380 ile 950 kilogram ağırlığında olan boğalara büyük özenle bakıp güreşlere hazırlıyor.

Boğalara takılan Lazer, Vefa, Fırtına, Karagöz, Asparagas, Adsız, Horaz gibi ilginç isimler dikkat çekerken, arenaya çıkan boğalar birbirlerine üstünlük sağlamak için mücadele etti.

Güreşleri 20 bin kişi izledi

Boğa güreşlerini 20 bin kişi izlerken, 25 hakem ve 100 kişinin görev aldığı festivalde baş boğa sahibine 130 bin TL para ödülü verilirken, güreşlerde toplamda ise 800 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Sıkı bir hazırlık dönemi geçirdiler

Güreşler öncesi kampa giren boğa ve sahipleri sıkı bir hazırlık dönemi geçiriyor. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel besinlerle besleniyor.

Boynuz ve doping kontrolü

Boğalar arenaya çıkmadan önce boynuz ve doping kontrolünden geçiriliyor. Sivri boynuzları törpülenen boğalar, doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuluyor.

Güreşleri izlemek için vatandaşlar sabahın erken saatlerinde arenada bulunan tribünde yerini alırken, tribünde yer bulamayanlar çadırlardan güreşleri takip ediyor.

Boğasıyla katılan kadın yarışmacının heyecanı alkış aldı

Festivalin başaltı kategorisinde 700 kilogramlık "Lazer" isimli boğasıyla katılan Sultan Turan, boğasını arenaya kendi çıkardı. Boğasının güreştiği esnada heyecanlı halleri tribünden büyük alkış aldı.

"Her boğacının en büyük hayali Kafkasör’de birinci olmaktır"

Thomas Meunier, Trabzonspor'la olan sözleşmesini feshetti Thomas Meunier, Trabzonspor'la olan sözleşmesini feshetti

Festival hakkında konuşan yetkililer, bu yıl inanılmaz bir katılım olduğunu, festivalin sorunsuz geçtiğini ve her boğacının en büyük hayalinin Kafkasör’de birinci olmak olduğunu belirtiyor.

İHA