31 Mart Yerel Seçimleri için sayılı günler kaldı. Türkiye önümüzdeki Pazar sandık başına gidecek ve yerelde tercih ettiği adaylar için oyunu kullanacak.

İBB BAŞKANI HİZMET YERİNE REKLAM PEŞİNDE

Özellikle algı çalışmalarıyla ve hizmet yerine reklam bütçesini cömertçe harcamasıyla bilinen CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "tasarruf söylemleriyle" seçmenin karşısına çıkıyor.

İBB'DE SKANDAL ÜSTÜNE SKANDAL!

Geçtiğimiz günlerde mal varlığını açıklayan Ekrem İmamoğlu tasarruf çağrılarını ise henüz kendisine uygulamış değil. Üstelik CHP'de kara para trafiği gibi büyük skandallara da imza atıldı. Türkiye bu haberi konuşurken Ekrem İmamoğlu cephesindeki bir skandal daha gündeme geldi.

1,5 MİLYAR TL'YE 3 VİLLA

Ekrem İmamoğlu'nun Sarıyer Emirgan'da yaklaşık 1,5 milyar TL (50 milyon dolar) değerinde 3 villası olduğu ortaya çıktı.

Bakan Bolat, BAE ve KKTC'li bakanlarla görüştü Bakan Bolat, BAE ve KKTC'li bakanlarla görüştü

MAL BEYANINDA GÖSTERMEDİ

Murat Ongun'un İBB bütçesinden finansmanını sağladığı sosyal medyadaki "İBBHaber" isimli hesap tarafından paylaşılan bilgilere göre İmamoğlu'nun bu villaları mal beyanında göstermediği belirtildi.

Villaların nasıl gizlendiği merak konusu olurken, boğazın en kıymetli bölgelerinden Emirgan'da yer alan villalar, Ekrem İmamoğlu'nun şirketi olan İmamoğlu İnşaat'ın sahibi olduğu paravan şirket Güllüce Tarımcılık Sanayi Tic. A.Ş adına alındığı ortaya çıktı.

Güllüce Tarımcılık'ta tek yetkili görülen kişi ise kayıt dışı para soruşturmasında İmamoğlu İnşaat yetkilisi olarak ismi geçen Tuncay Yılmaz.

PARAVAN ŞİRKET ÜZERİNDEN ALIMLAR YAPILDI

Ekrem İmamoğlu'nun "her şeyim şeffaf" diyerek açıkladığı mal bildirim beyanında yer almayan villaların kamuoyundan gizlenmesi için izlenen yol ise villaları tüzel kişilik üzerine göstermek oldu.

Faaliyet alanı gıda ve tarım olan Güllüce Tarımcılık A.Ş paravan olarak kullanıldı, villalar şirket üzerine alındı.

BİR HAFTA İÇERİSİNDE VİLLALARI ALDILAR

Villaların üzerinde görüldüğü Güllüce Tarımcılık A.Ş'nin sahibi İmamoğlu İnşaat.

İmamoğlu İnşaat'ın sahibi ise Ekrem İmamoğlu. Güllüce Tarımcılık A.Ş, 2021 yılında, kamuoyunda İmamoğlu'na yakınlığı ile bilinen Akvaryum AVM'nin sahibi Ali Nuhoğlu tarafından kuruldu. Şirket kurulduktan 1 hafta sonra ise villaları satın aldı.

Ali Nuhoğlu, 2024 yerel seçimlerine 23 gün kala Ekrem İmamoğlu'nun medyaya servis edilen mal beyanını açıkladığı 7 Mart 2024 tarihinde şirketi üzerindeki taşınmazlar ve villalarla birlikte tamamen İmamoğlu İnşaat'a devretti. Böylece villaların mal beyanına girmesinin de önüne geçildi.

Devrin ardından şirkette tek yetkili kayıt dışı para soruşturmasında sorgulanan isim olan İmamoğlu İnşaat Genel Müdürü Tuncay Yılmaz oldu. Yılmaz, aynı zamanda Ekrem İmamoğlu'nun teyzesinin oğlu.

Üzerinde milyarlık villaların bulunduğu şirketin İmamoğlu İnşaat'a devri için Ali Nuhoğlu'na ne kadar ödeme yapıldığı da bilinmiyor.

2019 yılında açıkladığı mal beyanında şirketlerine yer veren Ekrem İmamoğlu, 2024 yılında açıkladığı mal beyanında ise halen sahibi olduğu şirketlere ve üzerinde milyarlarca liralık villaların olduğu Güllüce Tarım A.Ş'ye yer vermedi.

VİLLALAR KAMUOYUNDAN GİZLENDİ

2024 yılındaki mal beyanında hem ana şirket, hem ana şirketin altında kurulan paravan şirket ve içinde yer alan milyarlarca TL'lik varlıklar yer almadı.

İzlenen yöntemle yaklaşık 1,5 milyar TL değerinde olan 3 villa, tüzel kişilik olan şirketler üzerine kaydettirilerek kamuoyundan gizlenmiş oldu.

KAYNAK: SABAH