Antalya’nın CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek açıklamaları ile hem şaşırtıyor hem de kendi kendiyle çelişiyor. Böcek, göreve gelişinin 100. gününde önceki Başkan Menderes Türel’i seçime bir yıl kala borç yapmakla suçladı. Yetmedi; “Rant Projesi” dediği Boğaçayı Projesi’ne sahip çıkıp, 2. Etabı için düğmeye bastı. Yetmedi seçime 5 ay kala Meclis’ten borçlanma yetkisi istedi.

HANİ RANT PROJESİYDİ?

Başkan Böcek, 100. Gün Lansmanı’nda, Boğaçayı Projesi kapsamında 130 milyon 862 bin lira ödeme yapıldığını Cumhurbaşkanı'nın da yanıltıldığını söylemişti. Projeyi eleştiren Böcek, “Yaklaşık 14 bin metrekareye yakın alana kamulaştırmasız el atma oldu. Buna rağmen orada açılış yapıldı” demişti. Sürekli Boğaçayı Projesi’ni eleştiren ve buranın bir rant projesi olduğunu iddia eden Böcek, bir başka konuşmasında ise “Halkımıza söz verdiğimiz projeleri yapacağız. Halka dönük projeleri hayata geçireceğiz. Ranta dönük projelerimiz olmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

SEÇİMDEN ÖNCE İHALELER!

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 100 günlük görev süresini anlatırken, borçlanmayla ilgili de konuşmuştu. Önceki Başkan Türel dönemini eleştiren Başkan Böcek, “2018 yılında Muhittin Böcek olarak biz ihale yapmayız. Hatta ihalelerin 5'i seçimden bir ay önce yapılmış. Toplam ihalelerin bedeli 486 milyon 885 bin liradır. ASAT'ta seçimden son 5 ay önce 19 yapım ihalesine toplam 360 milyon 307 bin 684 lira ödenmiştir. Son 1 yılda belediyemiz toplam 853 milyon 954 bin 64 TL borç yükü altına alınmış, yıllara koyduğumuzda artı KDV'si ile borç 1.5 milyardır" diye konuşmuştu.

2. ETABI KENDİSİ YAPACAK

Türel döneminde 3 etap olarak planlanan Boğaçayı Projesi’nde şaşırtan bir gelişme yaşandı. Projenin birinci etabında yapılan uygulamalar ile bölgenin bataklığa dönüştürüldüğünü Başdanışmanı Cem Oğuz’un açıklamaları ile birlikte ısrarla gündeme getiren Böcek, ikinci etabı yapmak için düğmeye bastı. Boğaçayı 2'nci Etap Projesi’nde kazı yapılmayacağını, bataklığın ıslah edilerek Boğaçayı'nın çehresinin değiştirilmesinin hedeflendiğini iddia eden Böcek’in, bunun için Dünya Bankası’ndan kredi alacağı öne iddia edildi. Bunun için geçen hafta Büyükşehir Meclisi’ne gelen ve gündemin 143 maddesinde yer alan ‘Boğaçay 2. Etap Dere Islahı ve Rekreasyon Düzenlemesi işi ihalesinin yapılabilmesi için; Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü'nden devir alma konusu ile ilgili olarak, DSi İdaresi ile yapılacak her türlü sözleme ve protokolleri imzalamaya yetki verilmesi ve planda tanımlı Boğaçay kenarı Park-Rekreasyon alanlarının Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı ile ilgili Fen isleri Dairesi Başkanlığı’nın teklifi’ komisyona havale edilmişti. Yetki maddesi, Salı günü yapılması Planlanan devam meclisinde ele alınacak ve proje için ne kadar kredi alınacağı ortaya çıkacak.

IŞILTILI DANIŞMANLAR HEYETİ GEZDİRDİ

Geçen eylül ayı içerisinde CHP'li Başkan Muhitin Böcek'in “ışıltılı başdanışmanı” ve sürekli projeye karşı çıkan isim olarak bilenen Cem Oğuz ve Çevre Danışmanı Lokman Atasoy, Dünya Bankası heyetine Boğaçayı'nda 2’nci etap projenin uygulanacağı alanı gezdirmişti. Dünya Bankası ile 'Yeşil ve Geleceğin Şehirleri Projesi' kapsamında Antalya’nın pilot il seçilmesi imle kesenin ağzının açılmasını da sağlanmış olacak.

SEÇİME 5 AY KALA İHALE

CHP’li göreve gelişinin 100. gününde kendinden önceki Başkan Türel’i seçime bir yıl kala ihale yapıp belediye milyonlarca lira borçlandırmakla suçlarken kendisinin de seçime 5 ay kala ihale için yetki istemesi “Kendi kendiyle çelişiyor” yorumlarına neden oldu. Böcek’in Boğaçayı 2. Etabı için ne kadar borçlanma yapacağı ise halen muamma olması dikkat çekiyor.

ÖZÜR DİLEYECEK Mİ ACABA?

Boğaçayı Projesi’ni ‘Rant Projesi’ olarak değerlendiren ve görevde olduğu sürece asla rant projesine imza atmayacağı ifade eden Böcek’in seçim öncesi kafasının karışık olduğu ileri sürülüyor. Ortaya çıkan durum karşısında yaptığı açıklama ve verdiği sözü tutamadığı için Antalya halkından ve suçladığı Menderes Türel’den ise özür dilemesi gerektiği ifade ediliyor.

NELER YAPILMIŞTI?

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in projeleri arasında yer alan Boğaçayı Projesi kapsamında bölgede rekreasyon çalışması gerçekleştirildi. Belediye şirketi ANTEPE'nin yürüttüğü rekreasyon çalışması ile Boğaçayı bambaşka bir görünüme büründü. Antalya’nın inci gerdanlığı Konyaaltı Sahili’nin en değerli parçası Boğaçayı’nın denizle buluştuğu alanın doğusunda ve batısında toplam bin 200 metre uzunluğunda çevre düzenlemesi gerçekleştirildi. Yürüyüş yollarının yanı sıra, Konyaaltı Sahil Projesi'ndeki bisiklet yolu ile bütünleşen 650 metrelik bisiklet yolu yapıldı. Boğaçay çevre düzenlemesi boyunca oluşturulan ahşap seyir terası, gölgelikler ve oturma alanları ile alana gelen vatandaşların keyifli vakit geçirmelerine imkân sunuldu. Çocuk oyun alanları, basketbol sahası, sokak antrenman parkuru, açık fitness alanı ve iki adet halka açık tuvalet yapıldı. Sisli kuru havuz yapılırken, amatör balıkçılar için 4 noktada balık tutma yeri oluşturuldu. Mevcut tüm ağaçların korunduğu projede yeni 2 bin 300 ağaç ve 300 bin çalı bitkisi dikildi. Aydınlatma ile gecesi ayrı gündüzü ayrı bir turizm cazibe merkezi oluşturuldu.

Barometre’deki Vahdettin tartışması Türkiye’nin gündemine oturdu Barometre’deki Vahdettin tartışması Türkiye’nin gündemine oturdu

TABELA İLE ELEŞTİRMİŞTİ

Menderes Türel yönetimi döneminde yapılan projeye karşı çıkan ve sorunlara yol açtığını iddia eden CHP’li Muhittin Böcek yönetimi, alana yerleştirilen dev bilgilendirme tabelasında, “Boğaçayı neden bu halde?” sorusuna kendisi yanıt vermişti.

BİLEREK BAKIM YAPILMADI

Boğaçayı Projesi’nin halka kötü gösterilmesi amacıyla uzun süre bakımı yapılmadı. Bu nedenle cazibe merkezi olarak gösterilen Boğaçayı’nın ilk etabının yer aldığı denize yakın bölümlerini yosun kapladı, sazlık alan oluştu. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu da yaşanan durumu, “Yosunlar kirli değil tam tersi suyu biyolojik olarak temizliyor. Korkulacak bir durum yok. Otlar biçilmezse, temizlenmezse sıkıntı o zaman başlar” diyerek özetlemişti. Daha sonra alınan Deniz Süpürgesi ile temizlik yapılmaya başlanmıştı. Boğaçayı Parkı’ndaki bakımsızlık ve önlem alınması nedeniyle oyun parkları bile tahrip edilmişti. Tahrip edilen el ele tutuşan 7 çocuk heykeli tepkiler üzerine onarılmıştı.

PROJENİN SUNUMUNU YAPTILAR

Öte yandan CHP’li Böcek’in sürekli eleştirirken yerel seçimlere 5 ay kala Boğaçayı 2’nci Etap Projesi’ni tamamlamak için harekete geçmesiyle birlikte daha meclis kararı bile beklenmeden Boğaçayı Bilim Kurulu bir değerlendirme toplantısı ve saha incelemesi gerçekleştirdi. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi Başkan Başdanışmanı Cem Oğuz ve Başkan Danışmanı Şehir Plancısı Alper Gökçay’ın sunum yaptı. ‘Boğaçayı Taşkın Önleme ve Rekreasyon Alanı Projesi’ kapsamında kurul üyeleri, Boğaçayı’nın doğal ortamını bozmadığı söylenen proje daha başlamadan tam not verdi.