Süper Lig'de Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki olaylı derbinin ardından yine flaş gelişmeler yaşandı. 

Fenerbahçe Kulübü, TFF Hukuk Müşavirliği'ne Galaatsaraylı futbolcu Kerem Aktürkoğlu'nu şikayet etti. 

Kulüpten yapılan açılamada şu ifadeler kullanıldı: 

“Galatasaray ile oynadığımız maçın ardından rakip takım oyuncusu Kerem Aktürkoğlu'nun soyunma odası koridorlarında sarf etmiş olduğu hakaretler dolayısıyla bugün Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Müfettişliği'ne şikayet başvurusunda bulunulmuştur.” 

İncelemeye alındı 

Hukuk Müşavirliği, sarı-lacivertlilerin bu şikayeti incelemeye aldı. 

Suç unsuru bulunursa, sarı-kırmızılı futbolcu kısa süre içerisinde PFDK'ya sevk edilecek. 

Galatasaray, şikayet etti 

Yaşanan bu gelişme üzerine Galatasaray da bir açıklama yayınladı ve Serdar Dursun, Joshua King, Osayi Samuel ve Ferdi Kadıoğlu'nu şikayet etti. 

Sarı-kırmızılılardan yapılan açıklamada şöyle denildi: 

“19 Mayıs 2024 tarihinde oynanan Galatasaray-Fenerbahçe müsabakasından sonra soyunma odasından paylaşılan görüntülerde Fenerbahçe futbolcuları, teknik heyeti ve diğer kulüp personelleri tarafından sportmenliğe aykırı küfürlü tezahüratta bulunulduğu görülmüştür. İlgili görüntüler Fenerbahçe futbolcusu Jayden Quinn Oosterwolde tarafından Instagram sosyal medya hesabından canlı olarak paylaşılmış ve edilen hakaretler alenileştirilmiştir. Görüntüler incelendiğinde Fenerbahçe futbolcuları Serdar Dursun, Joshua King, Bright-Osayi Samuel ve Ferdi Kadıoğlu’nun yanı sıra Fenerbahçe kafilesinden başka kişilerin de küfürlü tezahürata eşlik ettiği açıkça ortadadır. Bu eyleme iştirak eden şahısların, Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği tarafından görüntüler dikkatlice incelendikten sonra tespit edilerek Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevklerinin gerçekleştirilmesi için bugün sabah saatlerinde kulübümüz tarafından başvuru yapılmıştır. Sürecin yakından takipçisi olacağımız kamuoyuna saygıyla duyurulur." 
 Ceza alan isimler 

TFF'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Ali Koç, Fenerbahçe'nin Galatasaray ile oynadığı karşılaşma sonrasında kulüp resmi sosyal medya hesabından yapmış olduğu beyanlarında yer alan sportmenliğe aykırı hareket nedeniyle 90 gün hak mahrumiyeti ve 780 bin lira para cezası aldı. 

Sarı-lacivertli kulübün yöneticisi Selahattin Baki'ye de 32 gün hak mahrumiyeti ve 150 bin lira para cezası verildi. 

Kurul, Fenerbahçeli futbolcular Mert Hakan Yandaş'a 5, İrfan Can Eğribayat'a 3 ve Jayden Oosterwolde'ye 1 maç men cezası verdi. PFDK, İsmail Kartal'ın oğlu Emre Kartal'a da 1 yıl 90 gün hak mahrumiyeti cezası verildiğini duyurdu. 

A Milli Futbol Takımı’nda 12 futbolcu, ilk kez Avrupa Şampiyonası heyecanı yaşayacak A Milli Futbol Takımı’nda 12 futbolcu, ilk kez Avrupa Şampiyonası heyecanı yaşayacak

Galatasaray antrenörü Serhat Doğan'a 1 maç men ve 19.500 TL para cezası verildi. 

ensonhaber