31 Mart'a sayılı günler kala aday belirleme sürecinde artık sona gelindi. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren CHP, yüksek oy aldığı bazı bölgelerdeki adaylarını henüz duyurmadı. Açıklanan adaylar arasında ise en çok tartışılan bölgelerden biri de İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Tunç Soyer'le devam kararı almayan CHP, mevcut Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ı aday gösterdi.

SOYER İÇİN YENİ FORMÜL ARANDI

Tunç Soyer için ise parti yönetimi tarafından yeni bir formül aranmaya başladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Tunç Soyer'le geçtiğimiz günlerde bir görüşme gerçekleştirdi. Soyer'in Özel ile yaptığı görüşmenin detayları ortaya çıktı.

CHP'NİN YURT DIŞI DANIŞMANLIĞINI TEKLİF ETTİ

Sözcü'den Saygı Öztürk, Özgür Özel'in, CHP’nin yurt dışı politikalarını Tunç Soyer’e emanet edip aynı zamanda gönlünü almak istediğini aktardı.

Öneriyi geri çeviren Soyer görüşmede, adaylık sürecinde kendisine haksızlık yapıldığını söyledi.

Saygı Öztürk, Soyer'in aday olduğu dönemdeki 165 vaadinden 155’ini de yerine getirdiğini anlattı.

Şırnak'ta DEM Parti'nin mitinginde terör propagandası! Emniyet güçleri tek tek paketledi Şırnak'ta DEM Parti'nin mitinginde terör propagandası! Emniyet güçleri tek tek paketledi

ADAYLIK SÜRECİNDE KENDİSİNE HAKSIZLIK YAPILDIĞINI SÖYLEDİ

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 25 Ekim 2023’de Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin (YBYK) 45. Genel Kurulu’nda oy birliğiyle Kongre’nin Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na seçilmişti.

Soyer, Bölgeler Meclis Başkanlığı ile birlikte resmi olarak Kongre Başkan Vekilliği görevini de üstlenme hakkını elde etmişti.

Kaynak: Ensonhaber