Emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) her ay işveren tarafından primler yatırılıyor. Bu primlerin toplamı 3600 günü aştığında çalışan herkes ne kadar emekli maaşı alabileceğini e-Devlet üzerinden görebiliyor.

Bir ayı aşkın süredir emekli maaşı hesaplama sistemi kapalı tutulmuştu. Yeni zam oranları yüklendi ve sistem yeniden devreye alındı.

Olası emekli maaşını öğrenmek isteyenler sadece birkaç saniye içinde ne kadar emekli maaşı alacağını öğrenebiliyor.

İşte uygulamanız gereken adımlar şöyle:

-E-Devlet'e giriş yap

-Arama kısmına "Ne kadar emekli maaşı alırım" yaz

-SGK'lılar için "4A Emekli Aylık Bilgisi Hesaplama" sekmesine tıkla

-Penceredeki bilgilendirme yazısındaki tiki işaretleyip "Devam Et" butonuna tıkla

Bağ-Kurlular için ise arama kısmına "4B Emekli Aylığı Hesaplama" yazılması ve gerekli detayların işaretlenmesi gerekiyor.

Bağ-Kurlular 5400 günü doldurduktan sonra olası emekli aylıklarını görüntüleyebiliyor.

Yeni açılan pencerede çalışılan sektör ve bakmakla yükümlü olunan kişi varsa bu seçenekleri de işaretleyip son adım olan "Hesapla" butonunu tıklamak gerekiyor.

Son gelen pencerede olası emekli maaşı, ek ödeme tutarı, aylık ve yıllık ortalama kazançlar, dönemlere göre aylık bağlanma oranları ve yine dönemlere prim gün sayılarınız ortaya çıkıyor.

Aylık bağlanma oranı (ABO) ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek maaş alınıyor. Aylık bağlanma oranı her yıl 2 puan artıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 1212 kumar sitesi için suç duyurusu Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 1212 kumar sitesi için suç duyurusu

Yani en yüksekten prim yatıranın da ABO'su 2 puan en düşükten prim yatıranın da ABO'su 2 puan artıyor.

Primlerinizin yüksek olması emekli maaşınızı etkileyen en büyük faktörler arasında yer alıyor.

İşvereniniz asgari ücretten prim gösteriyor ve ücretiniz de asgari ücretten yüksekse bu duruma itiraz edip gerçek maaşınız üzerinden primlerin yatırılmasını talep etmeniz gerekiyor.

Aksi halde emeklilik zamanınız geldiğinde en düşük emekli maaşına sahip olursunuz.

Aylık bağlanma oranını yükseltmek için uzun yıllar çalışmanız gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse 10 yıldır çalışan birisinin aylık bağlanma oranı 20 olarak görünüyor.

Bu kişi 30 yıl daha çalışsa aylık bağlanma oranı 80 puana ulaşacak.

40 yıllık çalışma sonrasında eğer primler de yüksekten ödenmişse emekli maaşı da günümüz şartlarında yüksek olmuş olacak.

İkinci bir işte çalışıyorsanız bu iş için de SGK prim ödemenizin yapılmasını talep edin. Böylece ödediğiniz prim miktarı artacağı için daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da milyonlarca emeklinin yeni kök aylıklarını e-Devlet sistemine yükledi. Böylece kesinleşen kök maaşlar ortaya çıktı.