Bakan Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, iklim değişikliğine işaret etti.

Arktik Bilimsel Araştırma Seferi ekibi 71 derece kuzey enleminden sefere başlamak için Norveç’in Tromso şehrine ulaştığını belirten Kacır, şunları kaydetti:

"Bilimde sınır tanımıyoruz.

Arktik Bölgesi (Kuzey Kutbu ve çevresi), iklim değişikliğinin en hızlı gözlemlendiği yerlerden biri.

Bu yıl 8’incisi tamamlanan Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nin ardından 4’üncü Arktik Bilimsel Araştırma Seferini gerçekleştiriyoruz.🇹🇷🌊👩🏻‍🔬👨‍🔬

Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda düzenlenen Arktik Bilimsel Araştırma Seferi ekibi 71 derece kuzey enleminden sefere başlamak için Norveç’in Tromso şehrine ulaştı.

11 kişiden oluşan bilim heyetimiz, yaklaşık 1 ay boyunca Arktik Okyanusu’nda 24 ayrı noktada 16 proje için bilimsel örneklemeler ve çalışmalar gerçekleştirecek. 

Bilim insanlarımız, kutup bölgelerinde küresel iklim değişikliğinin nedenlerine ve etkilerine dair net veriler sunmayı hedefliyor. 

Musk duyurdu: Tesla gelecek yıl insansı robotları kullanacak Musk duyurdu: Tesla gelecek yıl insansı robotları kullanacak

Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde ve Bakanlığımızın uhdesinde gerçekleşen kutup bilim seferleri ülkemizin bilim kapasitesine büyük katkı sağlarken, bilim insanlarımızın gerçekleştirdiği araştırmalarla insanlığın ortak sorunlarına dair çözümler ve yeni yaklaşımlar geliştiriyoruz."