ABC News'ın haberine göre, Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles yaptığı açıklamada, Orta Doğu'ya gönderilecek askeri desteğin "tedbir amaçlı" olduğunu söyledi.

İsrail-Filistin çatışmasıyla bölgede yaşanan "istikrarsız güvenlik durumu" neticesinde Orta Doğu'ya "önemli sayıda" Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF) askeri ile Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAAF) ait 2 uçak gönderileceğini duyuran Marles, "güvenlik kaygıları" nedeniyle askerlerin tam olarak nereye konuşlandırılacağı hakkında detay vermedi.

AVUSTRALYA DIŞİŞLERİ BAKANI WONG'DAN "İNSANİ ATEŞKES" ÇAĞRISI

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ne insani yardımların ulaşması için "insani ateşkes" çağrısında bulunarak, Filistinli sivillere gıda, su, ilaç ve güvenli geçiş gibi temel ihtiyaçların sağlanması gerektiğini söyledi.

Filistinlilerin yaşadığı "vahim insani durumdan" dolayı duyduğu endişeyi dile getiren Wong, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne ulaşan insani yardımların "yeterli olmadığını" kaydetti.

İsrail Gazze'de 2 okulu vurdu: En az 50 kişi hayatını kaybetti İsrail Gazze'de 2 okulu vurdu: En az 50 kişi hayatını kaybetti

Wong, konuyla ilgili, "Sürekli olarak insani yardımlara güvenli, engelsiz, sürekli erişim ile siviller için güvenli geçiş çağrısında bulunduk. Son günlerde erişim sağlandı ancak bu yeterli düzeyde değil." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA