Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın konuşmalarından öne çıkanlar:

Tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bu hepimiz için büyük gurur. Cumhuriyetimizin hayallerinin tek tek gerçekleştiği dönemde Türkiye'nin otomobilinin üretim noktasındayız. Türkiyenin otomobili 60 yıllık hayalimizdi.

Türkiye'nin otomobili Türkiye'nin tümü tarafından sahipleniliyor.

Otomotiv sektöründe devrimlerin yaşandığı bir evrede Türkiye kendi milli markasını yollara çıkarmış oldu.

Selçuk Bayraktar: 2025'te ilk uydumuzu uzaya göndermiş olacağız Selçuk Bayraktar: 2025'te ilk uydumuzu uzaya göndermiş olacağız

Yeni markanın bir Türk markasının doğmasına ilişkin bir iddia gerçekçi değildir olsa olsa bir hayaldir gibi görüşleri maalesef hep birlikte duyduk. Ama sayın Cumhurbaşkanımız iddiasının arkasında durdu ve nihayetinde bir özel sektör projesi olarak, kamunun desteği ile de yollara çıkmış oldu.

Sadece 20 bin Togg aracı için 177 bin talep oluştu. Bu milletimizin milli otomobile ne kadar hasret olduğunun göstergesi.

Günde 180 - 200 araç üretilmekte. Fakat sadece 2-3 hafta önce çift vardiya üretime geçti. Günlük üretimimiz 280'e çıkmış olacak.

Bugüne kadar 8 binden fazla Togg yollara çıktı

Burası Avrupa'nın en çevreci otomobil üretim tesisi.

Elektrikli araçların kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Akıllı cihazlar yaygınlaştı bu sektörde, yani muhtemelen 10 yıl sonra otomobillerimizin direksiyonunda sadece sportif olarak oturumuş olacağız

2 yıl içerisinde yerlilik oranını yüzde 68'in üzerine çıkaracağız

Ben inanıyorum ki Türkiye milli teknoloji hamlaesine devam ettiği sürece biz bu akıllı, elektrikli otomobillerde yüzde 85'lere varan yerlilik oranlarına 5- 10 yıl içerisinde gelmiş olacağız.

En yenilikçi teknoloji bileşenlerini bir araya getiriyoruz.

Bataryalar hem elektrikli araçlarda hem de enerji depolama sistemlerinde yaygın olarak kullanılıyor.Küresel düzeyde batarya talebi de artıyor. Türkiye'yi batarya üretim üssü haline getireceğiz. Togg'un hemen bu fabrikasının yanında kurulacak batarya fabrikası ile ve sonrasında devam edecek yatırımlarda Türkiye'yi elektrilkli araçlarda önemli bir üretim gücü heline getireceğiz.

Togg, yüze yakın testi geçti, ihracat kapısını araladı

Togg fiyatı ve kalitesiyle piyasalarda rekabetçi olabilir.

Togg'un 2024'de Avrupa'ya adım atma planı var. Avrupa pazarı bizim için önemli. Avrupa Gümrük birliğinde olmamız dolayısı ile bizim doğal dış ticaret ortağımız. Yüksel alım gücü, yüksek otomobil kullanımı Avrupa pazarını Togg için cazip kılıyor.

Togg'un iddiası günün sonunda bir dünya markası olmak.

Togg araçlarında kullanılan akıllı kameralar Türkiy'de bir startup tarafından üretiliyor. Henüz bir kaç yaşında olan bir şirketi bu kapasiteye erişebiliyor. Bu ARGE ekosistemi ile oldu

Bir sofistike yüksek teknoloji ürünün sadece platformunu değil onun alt sistemlerini millileştirdiğinizde rekabet edebiliyorsunuz.

Türkiye insansız hava araçlarında dünya birincisi durumda

30'dan fazla ülkeye Türkiye'nin insansız hava araçları ihraç edildi. Harp paradigmasını Türk sihaları değiştirdi.

Pek çok coğrafya Türk sihalarının ortaya koyduğu başarı ortada. Peki Türkiye bunu bir havacılık ülkesi olmanın deneyimi ile mi başardı? Maalesef Hayır.

Şimdi Türkiye bir iddia ortaya koymuş, teknolojinin dönüştüğü alana odaklanmış robot uçaklarda dünyanın en başarılısı olmuş.

5G teknolojisinde milli üretime büyük önem veriyoruz. Bu Türkiye'nin hem güvenliği için önemli hem de 5G'ye yapacağımız yatırımın ekonomik ölçeği açısından önemli.

Güneş paneli üretiminde Avrupa'da 1 numarayız.

64 milyon vatandaşımız e-devlet uygulamasını kullanıyor.

2023'te 3 TEKNOFEST düzenledik

Geleceğin teknolojileri için 1 milyon genç yarıştı.