Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Fenerbahçe'nin eski yöneticisi Selim Soydan, Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur'un, MHK'nin eski başkanı Lale Orta’nın Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’a VAR kayıtlarını gönderdiği iddialarına Lider Haber’de yayımlanan efsane spor programı Telegol’de son noktayı koydu.

“15 GÜNDÜR SES DAHİ ÇIKARAMADILAR”

Futbol federasyonu bu konuyu buraya geldikten sonra sakın ipe un sermesin diyen Soydan, “ Biz bu işerli az çok anlayan bilen insanlarız. Erden Timur A Spor’a çıktığı Salı gecesi Mehmet Büyükekşi Beinsport’un eski Genel Müdür’ünün genel sekreterini arıyor ve Lale Orta 3 Mart’ta VAR odasına girip girmediğini soruyor. Açıklamanın doğru olduğunu öğrenince ertesi gün üç yöneticisini toplayıp yol haritası çiziyor.Maalesef onların yolları haritası yolu kaybettirmek üzere kuruldu ki 15 gündür ses dahi çıkaramadılar. Öğrendiğim duyduğuma göre bakın burası çok vahim bir şey. Yönetim kurulu hukuk kuruluna, Hukuk Kurulu da etik kuruluna bu dosyayı sevk ediyor. Yani ölme eşeğim ölme. Son beş yılda Türkiye Futbol Federasyonu’nda etik kuruluna bir tek dosya gitmemiş. Bizim programda daha önce demiştim ki Ali Koç’a tezgah kuruluyor, bizim şampiyonluklar için. Biz kuracağız şey kuracağız dediler. Üç buçuk, dört ay geçti, daha hiç ses yok. Bu birinci tezgahtı. Şimdi bu da ikinci tezgah arkadaş. Yani bunun etik kuruluna gitmesi 3-4 belki de çıkmayabilir hatta hiçbir karar alınmayabilir burada” dedi.

“LALE ORTA’NIN SÖYLEMLERİNDEN İFŞASINDAN KORKUYORLAR”

Erden Timur'un iddialarını araştırdığını söyleyen Selim Soydan, “Erden Timur doğruları söylemiş. MHK eski başkanı Lale Orta sahiden Adana Demir-Fenerbahçe maçının görüntülerini VAR Odası'ndan çıkarmış. Sonra da bütün hakemlere, 'Ben o görüntüleri Ali Koç'a gönderip ikna ettim' demiş. Hakemlerin gözünde olaylara müdahale eden, Ali Koç'u bile manipüle eden bir başkan olarak gözükmek istemiş. Hakemlere yanlış bir mesaj vermiş. Şimdi böyle bir incelikli sistemde Lale Orta’nın VAR odasındaki görüntülerin olmaması imkansız, imkan yok. Şimdi ben diyorum ki eğer görüntü yok derlerse ben de ben de şu karşılığı vereceğim. Lale Orta’nın söylemlerinden ifşasından korkuyorlar. Onu koruma altına alıyorlar. Eğer Lale Orta ‘bana üstlerim üslerim emir verdi. Ben bu görüntüyü aldım’ demesinden korkuyorlar. Bu noktada Koç, "Bana mesaj gelmedi" diyorsa ona inanacak herkes. Ama zaten dert, o görüntülerin yasak biçimde cep telefonuna aktarılması. Bunu yapan MHK Başkanı, her şeyi yapar. TFF de Orta'yı bu hareketleri yüzünden göndermiş, bence onlar bu görüntü çıkarma işini biliyorlardı” ifadelerini kullandı.