Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konuşmasından öne çıkan satır başları:

(Vergi paketi hazırlığı) Bizim tercihimiz vergilendirilmeyen alanlardan vergi almak, vatandaşımıza yeni bir vergi yükü getirmek değil.

Geçen sene EYT'nin yıllık maliyeti finansman maliyetiyle birlikte 724 milyar lira oldu.

Türkiye'nin cari açığı geçen sene 57 milyar dolardı, muhtemelen bu sene 26 milyar dolara düşmüş olacak.

11 il için “sarı” kodlu uyarı: Gök gürültülü sağanak geliyor 11 il için “sarı” kodlu uyarı: Gök gürültülü sağanak geliyor

Yurt içi bankalarla olan swapları neredeyse 5 milyar dolara indirdik.

"ŞU AN İTİBARİYLE REZERV YETERLİLİĞİNDE IMF TANIMINA GÖRE ARZULANAN SEVİYEYE NEREDEYSE VARDIK"

Türkiye'nin net rezervi, rezerv pozisyonu seviyesi muazzam bir şekilde iyileşti.

Esas hedefimiz enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürerek orta uzun vadede nominal kurlarda bir istikrar sağlamak.

Geçen sene zirvede neredeyse 144 milyar dolar seviyesine çıkmıştı. Şu anda 63 milyar doların altına indi. Düşüş hızlanacak. 44 haftadır KKM'de kesintisiz düşüş var.

Bu süreçte istihdam güçlü kaldı. Kalıcı refah artışı için en önemli konu istihdamdır. Son 20 yıla bakın yıllık ortalama yaklaşık 690 bin vatandaşımıza biz iş bulmuşuz. İstihdam olmadan kalıcı refah artışı olmaz. Geçici olarak ekonomide bir yavaşlama sürecine gireceğiz. İstihdamın en az etkilenmesi için gereken tedbirleri alacağız.

"ASGARİ ÜCRET KONUSUNUN İSTİSMARI POPÜLİZM İÇERİYOR"

Türkiye’de asgari ücret düşük değildir. Asgari ücret konusunun istismarı popülizm içeriyor.

Asgari ücretlimizi, çalışanımızı, emeklimizi de asla enflasyona ezdirmedik, asla ezdirmeyeceğiz. Reel büyümeden kendilerine pay vermeye devam edeceğiz. Enflasyon yavaşlayacak.

Hiçbir şekilde bahşişin vergilendirilmesi gündemimizde değil. Hiçbir zaman olmadı. Sektörden bu yönde talep gelmiş arkadaşlar bunu taslağa koymuşlar. Bizim çalışmamızda yok. Motokurye sektörden bir talep gelmiş kendilerinin lehine bu konu muhalefet tarafından istismar edildiği için ne motokurye ne bahşiş konusu şu anda pakette yok.

Önemli olan bu sene sonunda enflasyonun 40'lı rakamlarda özellikle de 40 civarına düşmesi. Bizim için önemli olan enflasyonun hedefe en yakın 38 olması ideal, 42'nin altına düşmesidir.

"BU SENE REEL OLARAK ASGARİ ÜCRET ARTMIŞ OLACAK"

Aynı şeyi emeklilerimiz için de söyleyebilirim, memurlarımız için söyleyebilirim. Çünkü ocak ayında 6 aylık yüzde 49'luk bir artış vermişiz.