Enflasyon için önemli bir haftaya giriliyor.

Pazartesi günü ocak ayı tüketici fiyat endeksi açıklanacak. Perşembe günü Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunu yayımlayacak.

"OCAK AYI ENFLASYONU BEKLENTİLERİN ALTINDA KALABİLİR"

Son enflasyon rakamları aralıkta aylık yüzde 2,93 düzeyine işaret etti.

PEKİ OCAK AYI İÇİN ENFLASYONDA NE BEKLENİYOR?

Ekonomist Tonguç Erbaş, ocak ayı enflasyon beklentisiyle ilgili şunları söyledi:

"Piyasa beklentisinin altında kalabilir. Çünkü ocak ayı içerisinde enflasyon yaratabilecek bir kur hareketi görmedik ama tabii ki bir maaş düzenlemesi bunun yeni yılla piyasadaki fiyatlara yansıması olabilir. Çift hanelere bile yaklaşabilecek bir enflasyon beklentisi varken şunu diyebiliriz belki yüzde 6'ya yakın olabilir. Bizim o hedeflediğimiz aşağı yönlü, mayıs sonrası gelişmelerin de çok dışında kalmamış bir enflasyon görüntüsü olacak gibi."

"AÇIKLANAN HEDEFLERDE DEĞİŞİKLİK OLACAĞINI SANMIYORUM"

Perşembe günü açıklanacak enflasyon raporu da önem taşıyor. Bankanın tahminleri, para politikası rotasına ışık tutacak.

Bankaların kredi hacmi 12,2 trilyon lira oldu Bankaların kredi hacmi 12,2 trilyon lira oldu

MEVCUTTA YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 36 DÜZEYİNDE. PEKİ REVİZYON GELİR Mİ?

Erbaş bu soruyu da şöyle yanıtladı:

"Çok sapma olmazsa ocak ayı enflasyonunda rapor içerisinde de bence daha önceki raporda açıklanan hedeflerde çok büyük sapma olacağını zannetmiyorum. Hatta o yüzde 70 75 zirve ve zirveden dönüş senaryosunun da devam edeceğini tahmin ediyorum. Çok marjların dışında bir enflasyon süreci yaşamadığımızı anlayacağız büyük ihtimalle önümüzdeki haftadan sonra. Merkez Bankası metinlerine çok benzer ufak değişikliklerin olduğu bir enflasyon raporu süreci de bir öncekine göre yaşayacağımızı düşünüyorum, o açıdan hedefte de bir değişiklik olmayacaktır."

Kaynak: TRT Haber