Serdar Aziz’den anlaşma: Yeni takımı belli oluyor Serdar Aziz’den anlaşma: Yeni takımı belli oluyor

Fransa'nın başkenti Paris'in 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde ev sahipliği yapacağı 33. Yaz Olimpiyatları'na katılacak milli sporcular belli oldu.
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin internet sitesinde yayımlanan Paris 2024'e kota kazanan sporcular listesinin güncellenmiş haline göre, oyunlarda 54 kadın ve 48 erkek sporcu, Türkiye'yi 18 spor dalında temsil edecek.
Londra 2012’den sonra 2. kez Türkiye Olimpiyat Takımı kadrosundaki kadın sporcu sayısı, erkek sporculardan fazla olacak.
Milli sporcular Paris'te atıcılık, atletizm, badminton, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, eskrim, güreş, halter, judo, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, voleybol, yelken ve yüzme branşlarında yarışacak.
Paris 2024 Olimpiyatları'nda kürsü mücadelesi verecek sporcuların listesi şöyle:
Branş    Sporcu    Disiplin - Sıklet    Kota    Kotayı aldığı müsabaka    Kotayı aldığı derecesi
Atıcılık    İsmail Keleş    10 metre havalı tabanca    Ülke    2023 Avrupa Oyunları    Altın madalya
Atıcılık    Yusuf Dikeç    10 metre havalı tabanca    Ülke    ISSF Olimpik Sıralama Listesi    3.
Atıcılık    Şimal Yılmaz    10 metre havalı tabanca    Ülke    Atıcılık Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası    Gümüş madalya
Atıcılık    Şevval İlayda Tarhan    10m Havalı Tabanca    Sporcu    ISSF Olimpik Sıralama Listesi    2.
Atıcılık    Sena Can    Skeet    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    8.
Atıcılık    Oğuzhan Tüzün    Trap    Ülke    Plak Atışları Final Olimpiyat Elemeleri Şampiyonası    Bronz madalya
Atıcılık    Rümaysa Pelin Kaya    Trap    Ülke    Plak Atışları Avrupa Şampiyonası    Bronz madalya
Atletizm    Kaan Kigen Özbilen    Maraton    Bireysel    2023 Barselona Maratonu    2.05.37
Atletizm    Kayhan Özer    100 metre    Bireysel    WA Olimpik Sıralama Listesi    48.
Atletizm    Ersu Şaşma    Sırıkla atlama    Bireysel    Almanya Uluslararası Sırıkla Atlama Yarışması    5.90 metre
Atletizm    Salih Korkmaz    20 km yürüyüş    Bireysel    2023 Dünya Atletizm Şampiyonası    1.19.49
Atletizm    Meryem Bekmez    20 km yürüyüş    Bireysel    WA Olimpik Sıralama Listesi    41.
Atletizm    Tuğba Danışmaz    3 adım atlama    Bireysel    Avrupa Atletizm Şampiyonası    14.57
Atletizm    Yasmani Copello Escobar    400 metre engelli    Bireysel    2023 Dünya Atletizm Şampiyonası    48.66
Atletizm    Ayşe Tekdal    Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak    Ülke    Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası    20.
Atletizm    Mazlum Demir    Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak    Ülke    Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası    20.
Atletizm    Berke Akçam    400 metre engelli    Bireysel    Avrupa Atletizm Şampiyonası    48.14
Atletizm    Alperen Acet    Yüksek atlama    Bireysel    WA Olimpik Sıralama Listesi    27.
Atletizm    Buse Savaşkan    Yüksek atlama    Bireysel    WA Olimpik Sıralama Listesi    28.
Atletizm    Emel Dereli    Gülle atma    Bireysel    WA Olimpik Sıralama Listesi    25.
Atletizm    Necati Er    3 adım atlama    Bireysel    WA Olimpik Sıralama Listesi    25.
Atletizm    Özkan Baltacı    Çekiç atma    Bireysel    WA Olimpik Sıralama Listesi    29.
Atletizm    Eda Tuğsuz    Cirit atma    Bireysel    WA Olimpik Sıralama Listesi    32.
Badminton    Neslihan Yiğit Arın    Tek kadınlar    Bireysel    BWF Dünya Sıralaması    21.
Yol Bisikleti    Burak Abay    Yol yarışı    Ülke    UCI Yol Bisikleti Ülkeler Dünya Sıralaması Listesi    40.
Boks    Buse Naz Çakıroğlu    50 kilo    Bireysel    2023 Avrupa Oyunları    Altın madalya
Boks    Hatice Akbaş    54 kilo    Bireysel    2023 Avrupa Oyunları    Bronz madalya
Boks    Esra Yıldız Kahraman    57 kilo    Bireysel    2. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası    Altın madalya
Boks    Gizem Özer    60 kilo    Bireysel    2023 Avrupa Oyunları    Bronz madalya
Boks    Busenaz Sürmeneli    66 kilo    Bireysel    2023 Avrupa Oyunları    Altın madalya
Boks    Samet Gümüş    51 kilo    Bireysel    2023 Avrupa Oyunları    Gümüş madalya
Boks    Tuğrulhan Erdemir    71 kilo    Bireysel    2023 Avrupa Oyunları    Bronz madalya
Boks    Kaan Aykutsun    80 kilo    Bireysel    1. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası    Altın madalya
Artistik Cimnastik    Ferhat Arıcan    Takım-Bireysel    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    10.
Artistik Cimnastik    Adem Asil    Takım-Bireysel    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    10.
Artistik Cimnastik    Ahmet Önder    Takım-Bireysel    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    10.
Artistik Cimnastik    İbrahim Çolak    Takım-Bireysel    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    10.
Artistik Cimnastik    Emre Dodanlı    Takım-Bireysel    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    10.
Eskrim    Enver Yıldırım    Kılıç    Bireysel    Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası    1.
Eskrim    Nisanur Erbil    Kılıç    Bireysel    Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası    2.
Güreş    Hamza Bakır    Grekoromen 130 kilo    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    Gümüş madalya
Güreş    Ali Cengiz    Grekoromen 87 kilo    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    Altın madalya
Güreş    Enes Başar    Grekoromen 60 kilo    Ülke    2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası    1.
Güreş    Burhan Akbudak    Grekoromen 77 kilo    Ülke    2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası    1.
Güreş    Taha Akgül    Serbest 125 kilo    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    Bronz madalya
Güreş    İbrahim Çiftçi    Serbest 97 kilo    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    5.
Güreş    Buse Tosun Çavuşoğlu    Kadınlar 68 kilo    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    Altın madalya
Güreş    Nesrin Baş    Kadınlar 62 kilo    Ülke    Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası    1.
Güreş    Zeynep Yetgil    Kadınlar 53 kilo    Ülke    Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası    Bronz madalya
Güreş    Evin Demirhan Yavuz    Kadınlar 50 kilo    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    5.
Güreş    Yasemin Adar Yiğit    Kadınlar 76 kilo    Ülke    2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası    1.
Halter    Muhammed Furkan Özbek    Erkekler 73 kilo    Bireysel    Dünya sıralaması    7.
Judo    Tuğçe Beder    Kadınlar -48 kilo    Bireysel    IJF Olimpik Sıralama Listesi    15.
Judo    Fidan Ögel    Kadınlar -70 kilo    Bireysel    IJF Olimpik Sıralama Listesi    28.
Judo    Kayra Özdemir    Kadınlar +78 kilo    Ülke    IJF Olimpik Sıralama Listesi    İlk 17
Judo    Salih Yıldız    Erkekler -60 kilo    Bireysel    IJF Olimpik Sıralama Listesi    9.
Judo    Vedat Albayrak    Erkekler -80 kilo    Bireysel    IJF Olimpik Sıralama Listesi    11.
Judo    Mihael Zgank    Erkekler -90 kilo    Bireysel    IJF Olimpik Sıralama Listesi    6.
Judo    İbrahim Tataroğlu    Erkekler +100 kilo    Bireysel    IJF Olimpik Sıralama Listesi    İlk 17
Judo    Muhammed Demirel    Erkekler -66 kilo    Bireysel    IJF Olimpik Sıralama Listesi    25.
Okçuluk    Mete Gazoz    Klasik Yay Erkek Takım    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    Gümüş madalya
Okçuluk    Ulaş Berkim Tümer    Klasik Yay Erkek Takım    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    Gümüş madalya
Okçuluk    Muhammed Abdullah Yıldırmış    Klasik Yay Erkek Takım    Ülke    2023 Dünya Şampiyonası    Gümüş madalya
Okçuluk    Elif Berra Gökkır    Kadınlar Klasik Yay Bireysel    Ülke    Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri    Bronz madalya
Kürek    Elis Özbay    Tek çifte (1X)    Bireysel    Dünya Olimpiyat Kota Yarışması    11.
Masa Tenisi    Sibel Altınkaya    Tek kadınlar    Bireysel    ITTF Olimpik Sıralama Listesi    65.
Modern Pentatlon    İlke Özyüksel Mihrioğlu    Kadınlar    Bireysel    UIPM Olimpik Sıralama Listesi    4.
Modern Pentatlon    Buğra Ünal    Erkekler    Bireysel    UIPM Olimpik Sıralama Listesi    33.
Tekvando    Merve Dinçel Kavurat    49 kilo    Bireysel    WT Olimpik Sıralama    2.
Tekvando    Hatice Kübra İlgün    57 kilo    Bireysel    WT Olimpik Sıralama    4.
Tekvando    Nafia Kuş Aydın    67 kilo    Bireysel    WT Olimpik Sıralama    2.
Tekvando    Hakan Reçber    68 kilo    Bireysel    WT Olimpik Sıralama    3.
Tekvando    Emre Kutalmış Ateşli    +80 kilo    Bireysel    WT Olimpik Sıralama    5.
Voleybol    A Milli Kadın Takımı (12+1 kişi)    Takım    Ülke    FIVB Kadınlar Olimpiyat Eleme Turnuvası    Altın madalya
Yüzme    Kuzey Tunçelli    800 ve 1500 metre serbest    Bireysel    2023 Gençler Avrupa Şampiyonası - 2023 Gençler Dünya Şampiyonası    7.48.75 - 14.58.67
Yüzme    Berke Saka    100 metre sırtüstü ve 200 metre bireysel karışık    Bireysel    2023 Türkiye Şampiyonası    54.46 - 1.58.20
Yüzme    Emir Batur Albayrak    1500 metre serbest    Bireysel    2023 Gençler Dünya Şampiyonası    15.00.57
Yüzme    Berkay Ömer Öğretir    100m Kurbağalama    Bireysel    Avrupa Yüzme Şampiyonası    59.23.00
Yüzme    Ecem Dönmez    4x200 metre serbest bayrak    Ülke    WA Olimpik Sıralama Listesi    8:05.21
Yüzme    Ela Naz Özdemir    4x200 metre serbest bayrak    Ülke    WA Olimpik Sıralama Listesi    8:05.21
Yüzme    Gizem Güvenç    4x200 metre serbest bayrak    Ülke    WA Olimpik Sıralama Listesi    8:05.21
Yüzme    Zehra Duru Bilgin    4x200 metre serbest bayrak    Ülke    WA Olimpik Sıralama Listesi    8:05.21
Yelken    Yiğit Yalçın Çitak    ILCA 7    Ülke    2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası    28.
Yelken    Ecem Güzel    ILCA 7    Ülke    2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası    36.
Yelken    Merve Vatan    IQ Foil    Ülke    Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı    5.
Yelken    Derin Atakan    Formula Kite    Ülke    Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı    4.
Yelken    Beste Kaynakçı    Nacra 17    Ülke    Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı    2.
Yelken    Alican Kaynar    Nacra 17    Ülke    Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı    2.
Yelken    Deniz Çınar    470 Karma    Ülke    Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı    5.
Yelken    Lara Nalbantoğlu    470 Karma    Ülke    Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota
AA