Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun güney ve doğu kesimleri ile batı kıyılarının parçalı, yer yer çok bulutlu, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Isparta çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Artvin, Ardahan ve Bitlis çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde artarak mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Genellikle batı ve güneybatı, Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli ve yer yer fırtına (40-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji’nin yayımladığı harita:

Meteoroloji’den 12 Kente ‘Çığ’ Uyarısı

12 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

AĞRI

Sarı kodla uyarıldı.

ARDAHAN

Turuncu kodla uyarıldı.

ARTVİN

Turuncu kodla uyarıldı.

BİTLİS

Sarı kodla uyarıldı.

GİRESUN

Sarı kodla uyarıldı.

HAKKARİ

Sarı kodla uyarıldı.

IĞDIR

Sarı kodla uyarıldı.

KARS

Sarı kodla uyarıldı.

RİZE

Sarı kodla uyarıldı.

ŞIRNAK

Sarı kodla uyarıldı.

TRABZON

Sarı kodla uyarıldı.

VAN

Sarı kodla uyarıldı.

TURUNCU KOD UYARISI NEDİR?

Milli Savunma Bakanlığı'ndan KAAN paylaşımı Milli Savunma Bakanlığı'ndan KAAN paylaşımı

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

SARI KOD UYARISI NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Editör: Özge Toptaş