Bakan Uraloğlu: Tercihlerinden dolayı hiçbir ilimizi cezalandırmadık Bakan Uraloğlu: Tercihlerinden dolayı hiçbir ilimizi cezalandırmadık

Hafize Gaye Erkan 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana sürdürdüğü Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını isteyerek ayrıldı. Erkan sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir" dedi. Erkan’ın ardından boşalan Merkez Bankası Başkanlığı görevinin yeni ismi ise belli oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi Merkez Bankası’nın yeni başkanı Erkan’ın Yardımcısı Fatih Karahan oldu.

Fatih Karahan kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.

2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Editör: Emre Gündoğdu