19 Mayıs'ta Azerbaycan'daki program dönüşünde içinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopter dağlık bir alanda düşmüş ve helikopterde bulunan 9 kişi yanarak can vermişti.

İran'da hayatını kaybeden Reisi için 3 gün süren ve Tebriz, Kum, Tahran ve Meşhed kentlerinde gerçekleştirilen cenaze merasimleri sona erdi.

İsrail askerleri Batı Şeria'daki baskınlarda 20 Filistinliyi gözaltına aldı İsrail askerleri Batı Şeria'daki baskınlarda 20 Filistinliyi gözaltına aldı

Reisi’nin cenazesi ilk olarak Güney Horasan eyaletindeki memleketi Bircend kentine götürüldü. Burada gerçekleştirilen veda töreninin ardından vasiyeti üzerine toprağa verileceği Meşhed kentindeki İmam Rıza Türbesi’ne doğru yola çıktı.

Cenazede "Kahrolsun ABD" sloganları atıldı

Reisi’yi son yolculuğuna uğurlamak için ülkenin farklı kentlerinden gelen milyonlarca İranlı, kentteki İmam Rıza Türbesi ve etrafındaki meydanlara akın etti.

Törende halk “Kahrolsun ABD” sloganları attı. Kur’an-ı Kerim ve duaların okunduğu törende cenaze aracı kalabalığın arasından ilerledi.

Ardından türbeye getirilen Reisi’nin cenazesi türbe içerisinde defnedildi.

En az 3 milyon kişi katıldı

Adeta izdihamın yaşandığı törenlere ilişkin açıklama Meşhed Belediye Başkanı Galender Şerif'ten geldi.

Şerif yaptığı açıklamada, Reisi’yi son yolculuğuna uğurlamak için en az 3 milyon kişinin törene katıldığını söyledi.

İHA