Dünyada her 100 kişiden 30'u hipertansiyon sorunu yaşıyor. Genellikle ileri yaşlarda daha sık rastlanan hipertansiyon, gençlerde 20’de 1 oranında görülüyor. Ülkemizde yüzde 40 ile en sık Karadeniz Bölgesi’nde görülen hipertansiyona, yüzde 22 ile en az Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da rastlanıyor.

Hipertansiyon sorununun Karadeniz Bölgesi’nde daha fazla olmasının tuz tüketiminin fazla olmasından kaynaklandığını belirten İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, “Karadeniz insanının yapısal olarak daha stresli olmasının da bunda etkisi var. Aşırı kilolularda da yüksek tansiyon çok sık görülür; 100 kişiden 73’ünde mevcuttur. Zayıf kişilerde ise yüzde 6 gibi düşük bir oranda kalmaktadır” diye konuştu.

SİNSİCE İLERLEYİP 5 HAYATİ ORGANA ZARAR VEREBİLİR

Hastaların ancak yüzde 50’sinin hipertansiyon hastalığının farkında olduğuna değinen Prof. Dr. Ziya Mocan, “Geri kalan yüzde 50’lik kesimin kendilerinde hipertansiyon olduğundan haberi yok. Erkekler, kadınlara göre bu hastalıktan daha az haberdar ve daha vurdumduymaz. Erkeklerde bu farkındalık yüzde 40, kadınlarda ise yüzde 67 civarında” dedi.

Yüksek tansiyonun en sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mocan, “Yüksek tansiyon, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir. Hipertansiyon, uzun süre belirti vermeden sinsice ilerleyerek kalp, büyük damarlar, göz, böbrek ve beyin gibi hayati organlara zarar verir. Sinsi düşman olarak da adlandırılan yüksek tansiyonu tespit etmenin tek yolu, belli aralıklarla tansiyonu ölçtürmektir” ifadelerini kullandı.

Akıllı ilaçlar ve immünoterapi Akıllı ilaçlar ve immünoterapi

KADIN HASTALARIN YÜZDE 60’I, ERKEK HASTALARIN SADECE YÜZDE 33’Ü İLAÇ KULLANIYOR

Türkiye’deki hipertansiyon hastalarının sadece yüzde 48’inin ilaç kullandığını vurgulayan Prof. Dr. Ziya Mocan, şöyle devam etti: “Geri kalan kesim ya hastalığının farkında değildir ya da ilaç kullanmayı reddetmektedir. Kadınlar bu konuda daha hassas olup yüzde 60’lık oranda ilaç kullanmaktadır. Erkeklerin isesadece yüzde 33’ü ilaç kullanmaktadır. Bu nedenle hipertansiyonun yol açtığı böbrek yetmezliği, kalp krizi, inme gibi sorunlar erkeklerde daha çok görülür. Hipertansiyonun yaygınlığı ve tehlikeleri göz önüne alındığında, toplumda farkındalığın artırılması hayati önem taşımaktadır. Düzenli sağlık kontrolleri, kan basıncının düzenli olarak ölçülmesi ve halkın hipertansiyon hakkında bilinçlendirilmesi, hastalığın erken teşhisi ve tedavisi açısından büyük fayda sağlayacaktır.”

İHA