İngiltere’nin Kent bölgesinde yaşayan 60 yaşındaki Beatrice Johnson, burnunu aşındıran bir bakteri yüzünden ölümle burun buruna geldi.

Hastalığının tedavisi bulunamayan bir et yiyici bakteriden kaynaklandığını söyleyen doktorlar Johnson’a sevdikleriyle vedalaşmasını tavsiye etti.

“Yanlış giden bir şeyler olduğunu anladım”

Yas tutarken hatıralardan kaçmayın Yas tutarken hatıralardan kaçmayın

20 Aralık 2023 itibariyle kendini sürekli yorgun ve tükenmiş hisseden kadın, merdivenleri dahi çıkmakta zorlanmaya başladı.

Yanlış giden bir şeyler olduğunu fark ettiğinde hemen polisi aradı ve acilen hastaneye kaldırıldı.

Üç çocuk annesi Beatrice olanları şöyle anlattı, “merdivenleri çıkamadığımda yanlış giden bir şeyler olduğunu anladım. Acil Servis evime geldiğinde tansiyonumu ölçemediler. Bilincimin hala açık olmasına şaşırdılar.”

Et yiyen bakteri burnunu yedi

Hastaneye getirilen Beatrice’in durumundan endişelenen doktorlar birkaç test yaptı ve ölümcül bir enfeksiyon olan “Septik şok” teşhisi konuldu.

Hastaneye geldiğinde burnunda görülen aşınmanın ise nekrotizan fasiit adı verilen, et yiyen bir bakteri tarafından deforme olduğu anlaşıldı

Nekrotizan fasiit, hızla yayılan ve ölümcül olabilen nadir bir bakteriyel enfeksiyonu olarak biliniyor.

“Çocuklarımdan veda etmelerini istediler”

Yapılan taramalar sonucu Beatrice’in böbreklerinin iflas ettiği anlaşıldı. Diyalize girmesi konusunda doktorlar hemfikir oldu.

Böbreklerinin iflas etmesi hakkında Beatrice, “Bu noktada bilincimi kaybettim. Ne olduğu konusunda hiçbir fikrim yoktu." dedi.

Beatrice yaşam destek ünitesine bağlandığında, doktorlar üç çocuğuna annelerine veda etmeleri gerektiğini söyledi.

Karbonat sayesinde kurtuldu

Beatrice, doktorların diyalize alternatif olarak tavsiye ettikleri “Sodyum bikarbonat” almayı reddetti.

Halk arasında karbonat olarak da bilinen bu madde, diyaliz için bir alternatif olarak gösteriliyor.

Tavsiyelere uyarak karbonat almaya başlayan Beatrice, birkaç gün içinde mucizevi bir şekilde iyileşmek komadan çıktı.

“İyileştiğimi hissediyordum”

Burnunun ucunda hala hissizlik olduğunu açıklayan Beatrice, “Birkaç gün içinde bambaşka bir insan oldum. Etrafıma baktığımda vücudumdan çıkan birçok tüp gördüğümü hatırlıyorum. Karbonat almaya başladığımda sadece göz kırparak iletişime geçiyordum ama iyileştiğimi hissediyordum.

Çocuklarımın böyle travmatik olay yaşamak zorunda kalmasından nefret ediyorum. Hala yaşıyor olmama şaşırıyorum. Burnum hızlı iyileşiyor ama ben yavaş yavaş iyileşiyorum.” ifadelerini kullandı.

Et yiyen bakteri ile savaştı

43 gün boyunca hastane yatağında ölüm savaşı veren Betarice Johnson, kısa sürede iyileşmesini sağlayan tüm doktorlarına teşekkür etti ve bu durumu ‘bir mucize’ olarak nitelendirdi.

ensonhaber