Hakkında taraflı yargılama yapıldığını söyleyen Trump, "Faşist bir devlette yaşıyoruz. Görülmemiş bir olay yaşıyoruz." dedi. Karara itiraz edeceğini söyleyen Trump, "Kamuoyu yoklamalarında benim önde olduğumu gördüklerinde bana karşı bu davayı açtılar." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, 18 Mart 2023'te Manhattan Bölge Savcılığınca yetişkin filmlerinde oyunculuk yapan Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

ABD TARİHİNİN HÜKÜM GİYEN İLK BAŞKANI

Trump, "sus payı" ve bununla ilgili kayıtlarda sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan 2023'te New York'ta hakim karşısına çıkmıştı. Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları "siyasi cadı avı" olarak nitelemiş ve suçlamaları "seçimlere müdahale" olarak gördüğünü belirtmişti.

Yaklaşık 6 hafta boyunca New York'ta yargılandığı "sus payı" davasında Trump, hakkındaki 34 suçlamanın hepsinden jüri tarafından suçlu bulunmuştu.

HÜKÜM GİYEN TRUMP KAMERA KARŞISINA GEÇTİ: MAHKEME TARAFLI YARGILAMA YAPTI

ABD tarihinin hüküm giyen ilk başkanı olan Trump, kamera karşısına geçerek mahkemeyi hedef aldı.

Hakkında taraflı yargılama yapıldığını söyleyen Trump, "Faşist bir devlette yaşıyoruz. Görülmemiş bir olay yaşıyoruz. New York savcısı suçu kontrol altına alamamışken, beni aldı. Şu ana kadar yaptığım her şeye bakabilirsiniz" dedi.

"ÖNDE OLDUĞUM İÇİN BU DAVAYI AÇTILAR"

Zelenskiy’den Suudi Arabistan’a sürpriz ziyaret Zelenskiy’den Suudi Arabistan’a sürpriz ziyaret

Anketlerde ABD Başkanı Joe Biden'ın önünde olduğunu belirten Trump, "Karara itiraz edeceğiz. Kamuoyu yoklamalarında benim önde olduğumu gördüklerinde bana karşı bu davayı açtılar. Hapis yatmam bekleniyor." diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak