İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopteri kaza yaptı. 

İran'ın yarı resmi Tasnim Haber Ajansı kaza haberini dünyaya duyurdu. 

Haberde 'Cumhurbaşkanının helikopterdeki bazı kişilerin merkeze ulaşmayı başarması, olayın can kaybı yaşanmadan sonuçlanması umudunu da artırdı' denildi. 

Aynı habere göre, kurtarma ekiplerinin cumhurbaşkanını taşıyan helikopteri arama çalışmaları sürüyor. 

ALİYEV İLE AÇILIŞ TÖRENİNE KATILMIŞTI 

Gazze'de can kaybı 37 bin 372'ye çıktı Gazze'de can kaybı 37 bin 372'ye çıktı

Tasnim konvoyda 3 helikopterin bulunduğunu ve bazı bakan ve yetkilileri taşıyan iki helikopterin güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştığını bildirdi. 

Ajans, İran Cumhurbaşkanı'nın, Azerbaycanlı mevkidaşı ile birlikte Pazar günü iki ülke arasındaki sınırda bir su barajının açılışını yaptığını söyledi. 

Olay, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletindeki açılış töreninin bitiminden sonra meydana geldi. 

İran ülkede çeşitli helikopterler uçuruyor ancak uluslararası yaptırımlar bunların parçalarının teminini zorlaştırıyor. Askeri hava filosunun tarihi de büyük ölçüde 1979 İslam Devrimi öncesine dayanıyor. 

İran devlet televizyonu ise Reisi’yi taşıyan helikopterin kaza geçirdiğini ve yardım ekiplerinin kazanın yaşandığı bölgeye ulaşmaya çalıştığını duyurdu. 

Devlet televizyonu, olayın İran'ın başkenti Tahran'ın yaklaşık 600 kilometre kuzeybatısında, Azerbaycan sınırındaki bir şehir olan Jolfa yakınlarında meydana geldiğini söyledi. 

TEHRAN TİMES: REİSİ İLE BAĞLANTI KURULAMADI 

Tehran Times haberinde Reisi ile henüz bağlantı kurulamadı. Haberde 'Güvenilir kaynaklara göre şu ana kadar Reisi'nin uydu telefonundan herhangi bir temas sağlanamadı ve olayın kesin yeri konusunda da bir belirti bulunmuyor'  

MEHR: CUMHURBAŞKANI KARA YOLU İLE TEBRİZ'E GİDİYOR 

İran merkezli bir başka ajan Mehr Reisi'nin karayolu ile Tebriz'e gittiğini yazdı. Haberde hava koşulları nedeniyle ekiplerin helikoptere ulaşmakta zorluk çektiği bilgisine yer veridi. 

DIŞİŞLERİ BAKANI DA HELİKOPTERDEYDİ 

İran devlet televizyonu, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın da Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan ve "kaza geçiren" helikopterde bulunduğunu duyurdu. 

İÇİŞLERİ BAKANI VAHİDİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ 

İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, konu ile ilgili açıklama yaptı. İranlı bakan olay yerine derhal kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini belirterek, 'Havanın sisli olması nedeniyle kurtarma ekiplerinin gelmesini bekliyoruz' dedi. 

KIZILAY BAŞKANI: 40 ARAMA KURTARMA EKİBİ SAHADA 

Bölgeye gönderilen kurtarma ekiplerinin sayısının 20'den 40'a çıkarıldığını açıklayan Kızılay Başkanı, şunları söyledi; 

'Bölgede aldığımız işaretlere göre hava koşulları çok elverişsiz ve zor. Var gücümüzle arama kurtarma çalışmaları yapılıyor. Drone kullandık ama hava şartlarından dolayı acil müdahale ekipleriyle arama yapıyoruz.' 

Yerel halk, bölgedeki sisli hava nedeniyle helikopterin durumunun henüz bilinmediğini söylüyor. 

'Reisi'ye dua edin' çağrıları

Tahran'dan yapılan çağrılarda, zorlu şartlar altında yardım bekleyen Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekiler için dua edilmesi istendi. İranlılar, kazaya ilişkin haberleri televizyon ekranlarından takip ediyor.

SAATLER ÖNCE ABD’YE MEYDAN OKUMUŞTU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı Reisi bir araya gelerek ABD'ye ve Ermenistan'a meydan okudu. Kazadan yaklaşık 1 saat önce Reisi ile Aliyev, İran-Azerbaycan sınırında bir araya gelmişti. Reisi "Bazıları bizim bir araya gelmemizi hoş karşılamıyor fakat onlar bizim için önemli değil" demiş Aliyev ise "Dünya bilsin ki biz birlikteyiz birlikte olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.