Trafik polisinin sürücüye haklı sitemi kahkahaya boğdu Trafik polisinin sürücüye haklı sitemi kahkahaya boğdu

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İzmir Selçuk, Menderes ve Balıkesir Susurluk'taki orman yangınlarının kontrol altına alındığını söyledi.

Bakan Yumaklı, İzmir'in Selçuk ilçesindeki yangın kriz merkezinde gazetecilere, dün başlayan İzmir'in Selçuk ve Menderes ilçeleri ile Balıkesir'in Susurluk ilçesindeki orman yangınlarına gece de müdahale edildiğini hatırlatarak, "An itibarıyla her üç yangınımızın da kontrol altına alındığını söylemek istiyorum" dedi.

İzmir'deki Yangınlar Kontrol Altında

"ÇEŞME YANGINI BİR SİGARA İZMARİTİNDEN ÇIKTI MAALESEF"

Yangın çıkış sebeplerinin valilik ve kolluk güçleri tarafından araştırılmaya devam ettiğini belirten Bakan Yumaklı, "Menderes yangınıyla alakalı bir hobi bahçesinde çıktığını söylemiştik, ilgili kişiler gözaltında. Dün yine İzmir'de risk grubunda 6 adet yangın vardı, Çeşme'deydi birisi de. Çeşme yangını bir sigara izmaritinden çıktı maalesef. Bu kişi de gözaltına alınmış durumda. Ben buradan ister bilinçli ister bilinçsiz, hata ya da ihmal ile herhangi bir şekilde orman yangınına ya da zarar verecek yangına sebep olacakların çok ağır müeyyidelerle karşılaşacağını belirtmek istiyorum. Bu konunun telafisi yok. Can ve mal kaybı gibi sonuçlara yol açabilecek. Bunları engellemek adına çok yoğun mücadele oluyor" diye konuştu.

Menderes ilçesinde Şaşal Mahallesi yakınlarında dün saat 13.00 sıralarında, Çamönü Mahallesi yakınlarında saat 13.30 sıralarında 2 ayrı orman yangını çıktı. Alevlere 5 uçak, 13 helikopter, 35 arazöz, 7 su ikmal aracı, 4 dozer ve çok sayıda orman işçisiyle müdahale edildi. Alevlerin yaklaştığı kırsal Çamönü Mahallesi'nde bazı evlerdeki vatandaşlar tedbir amaçlı tahliye edildi. Köylülerin de destek verdiği yangını söndürme çalışmaları sırasında bazı vatandaşlar da evlerinin çatısına su tutarak alevlerden korumaya çalıştı.

İzmir'deki Yangınlar Kontrol Altında2

İLK MÜDAHALE 8 DAKİKA İÇİNDE YAPILDI

Menderes'teki yangına müdahale sürerken, dün saat 17.00 sıralarında Selçuk ilçesinde de orman yangını çıktı. Alevlere ilk müdahale, 8 dakika içinde yapıldı. Söndürme çalışmalarına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de katıldı. Yangına, 4 uçak ve 8 helikopter olmak üzere toplam 12 hava aracı ve 44 arazöz, 14 su ikmal, 5 dozer ve 480 kişilik ekiple müdahaleye başlandı. Selçuk-Kuşadası yolu tedbir amacıyla trafiğe kapatıldı.