12.Kalkınma Planı ve OVP hedefleri doğrultusunda atılan adımların etkisiyle istihdam büyümeye devam ediyor.

Serbest bölgelerde 13,3 milyar dolarlık ticaret hacmi Serbest bölgelerde 13,3 milyar dolarlık ticaret hacmi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işsizlik oranlarının gerilediğini söyledi.

İSTİHDAMDA TARİHİ ZİRVE

Bakan Işıkhan, istihdam sayısının mayıs ayında tarihi zirve yaptığını açıklayarak, “İstihdam sayımız 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 273 bin kişi artarak 32 milyon 920 bin kişi ile tarihi zirvesini yeniledi. İstihdam oranımız ise bir önceki aya göre 0,4 puan, bir önceki yıla göre ise 1,6 puan artarak yüzde 50 olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

İŞSİZLİK ORANI AZALDI

Bakan Vedat Işıkhan, işsizlik oranlarının bir önceki aya göre azaldığını belirterek, “Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme için attığımız kararlı adımların neticesinde işsizlik verilerinde de beklediğimiz sonuçları alıyoruz. İşsiz sayısının 27 bin kişi azalması ile işsizlik oranı bir önceki aya 0,1 puan, bir önceki yıla göre 1,1 puan gerileyerek yüzde 8,4 seviyesinde gerçekleşti” dedi.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI YÜKSELDİ

Işıkhan, açıklamalarına şu sözlerle son verdi:

“İşgücümüz bir önceki aya göre 245 bin kişi artışla 35 milyon 931 bin kişiye; işgücüne katılma oranı bir önceki aya göre 0,3 puan, bir önceki yıla göre ise 1 puan artarak yüzde 54,5 seviyesine yükseldi.”