Samsun'da 13 Mart'ta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından hizmete açılan ve mimarisinde Karadeniz'in dalgalarından esinlenilen, 15 bin metrekare alana sahip Samsun Müzesi'nde Hitit, Pers, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserler bulunuyor.

14 Yıl Önce Bulunan Mamut Fosilleri Müzede Sergileniyor1

Amisos Antik Kenti buluntuları ve Amisos Mozaiği, bronz atlet heykeli, Helenistik döneme ait takılar ve eserlerin de yer aldığı müzede, 14 yıl önce Ladik ilçesinde eski bir maden ocağında tesadüfen bulunan mamut (filgillerden bir tür hayvan) fosilleri de sergilenmeye başlandı.

14 Yıl Önce Bulunan Mamut Fosilleri Müzede Sergileniyor4

"AYNI YERDE ÇIKAN DİĞER FOSİLLER İSE YABAN ATI"

Hatay'da çiftçi, bahçesini çapalarken küp dolusu Bizans altını buldu Hatay'da çiftçi, bahçesini çapalarken küp dolusu Bizans altını buldu

Samsun Müzesi'nde görevli arkeolog Uğur Akyüz, Karadeniz Bölgesi'nde mamut fosillerine ilk kez Samsun'da rastlanıldığını söyledi.

14 Yıl Önce Bulunan Mamut Fosilleri Müzede Sergileniyor3

Fosillerin yanında mamut ile yaban atının dişlerinin de olduğunu aktaran Akyüz, "Mamuta ait azı dişi ve üst çene Ladik ilçesinde eski bir kömür işletmesinde bulunuyor. Aynı yerde çıkan diğer fosiller ise yaban atı. Paleontologlar inceledi ve fosillerin 1 ila 2 milyon yıllık olduğu belirlendi. Yeni müze binamızda ilk kez bu fosilleri sergilemeye başladık. Fosiller bize 1 veya 2 milyon yıl önce denizlerin artık çekilmeye başladığını, karaların oluştuğunu ve kara hayatının başladığını gösteriyor." bilgisini verdi.

14 Yıl Önce Bulunan Mamut Fosilleri Müzede Sergileniyor5

Karadeniz Bölgesi'nde başka bir yerde mamut fosili henüz bulunmadığını dile getiren Akyüz, "Bulunmayacak anlamına gelmez ama şu an sadece Samsun Müzesi'nde mamut fosili bulunmaktadır. 10 yıl önce bize teslim edildi ancak Samsun Müzesi tadilat nedeniyle kapalı olduğu için yeni müzenin açılması beklendi. İlk kez teşhir edildi ve sergiye açıldı." ifadesini kullandı.

14 Yıl Önce Bulunan Mamut Fosilleri Müzede Sergileniyor2

Müzeyi ziyaret eden öğrenciler ise fosilleri ilgiyle inceledi.

AA